9. novembra 1998 sa 26 ročný Adam Simonides viezol so svojím otcom do práce, keď im pri obci Košická Belá skočil na auto mohutný jeleň. Pri nehode sa Adam veľmi ťažko zranil. Hoci na jeho tele nebolo vidieť takmer žiadne známky poranenia, po nehode sa už nedokázal pohnúť.

Utrpel trieštivú zlomeninu piateho krčného stavca s prerušením miechy. Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach mohli Adamovi krčnú chrbticu už iba stabilizovať. Jeho ruky a nohy ostali nehybné, po pár dňoch sa začalo prejavovať poškodené dýchanie. Adam musel byť pripojený na dýchací prístroj. Obrovským úsilím a s pomocou celého nemocničného tímu sa nakoniec naučil dýchať bránicou, pretože jeho medzirebrové svaly ostali nefunkčné.

V priebehu nasledujúcich deviatich rokov prekonal Adam dovedna 15 operácií, vrátane onkologickej. Stále však nestráca optimizmus. Súčasná moderná technológia mu umožňuje ovládať svoj počítač pohybom hlavy, vďaka čomu môže napríklad sám telefonovať, používať internet, študovať, tráviť čas tvorivo a zmysluplne.

Ak sa chcete dozvedieť o Adamovi viac...